Oświetlenie do inteligentnego domu

Czy do domu z instalacją smart home można wybrać zwykłe lampy? Kiedy warto zdecydować się na dedykowane oświetlenie Loxone oraz Wever & Ducré?

Zasada jest jedna. Kiedy wybierasz oświetlenie do swojego domu, dobrze się zastanów, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Czy wystarczy Ci prosta funkcjonalność włącz/wyłącz? 

A może jednak potrzebujesz możliwości płynnego ściemniania lub zmiany barwy? Światło może też podążać za Tobą. Oświetlenie może włączać się i wyłączać automatycznie za pomocą odczytów z czujników obecności oraz zmierzonego poziomu dostępnego światła naturalnego. Może też pełnić funkcje alarmowe oraz losowej symulacji obecności.

ic-lighting intensity@2x

Wskazówka

Nawet jeśli sądzisz, że różne kolory światła to nie Twoja bajka, to prawdopodobnie docenisz możliwość ich sporadycznego wykorzystania przy tzw. scenach świetlnych (np. wybierając w smart home tryb kinowy lub nocny, światła w określonej części domu będą miały odpowiednie niewielkie natężenie i wybraną przez Ciebie barwę-trafisz bezpiecznie nocą do kuchni czy łazienki, a jednocześnie nie wybudzisz się ostrym światłem).

Z automatyką budynkową Loxone współpracuje praktycznie dowolne oświetlenie dostępne na rynku. Jednak zawsze, gdy oświetlenie ma robić coś więcej niż tylko włączać się i wyłączać, warto rozważyć, przynajmniej częściowo, oświetlenie dedykowane.

Czy oświetlenie Loxone lub Wever & Ducré to droższe rozwiązanie? Nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak Ci się wydaje, to jeśli porównasz jakość i funkcjonalność alternatywnych rozwiązań, szybko okaże się, że wcale taniej nie będzie.

Oświetlenie tradycyjne a dedykowane

A co, jeśli masz już od dawna upatrzoną wymarzoną lampę do salonu? I jednocześnie chcesz, by była ona jednak zintegrowana z Twoim systemem smart home? Żaden problem, musisz tylko zaakceptować kilka rzeczy z tym związanych. To jednocześnie są wszystkie kwestie, o które nie musisz się martwić wybierając oświetlenie dedykowane:

  • ściemniacze– jeżeli okaże się, że chcesz, by zwykła lampa typu on/off jednak się ściemniała, to będziesz potrzebować ściemniacza po stronie Loxone. Wykorzystanie ściemniacza po stronie producenta lampy może okazać się niemożliwe. Ściemnianie jednego kanału 230V to około 700 PLN (oczywiście może to być kilka lamp na jednym obwodzie), natomiast przy 12 lub 24V jest to koszt 150 PLN za kanał;
  • moduły DALI czy DMX – to popularne protokoły do zarządzania oświetleniem w pełnym zakresie (takim jak oferują Ci produkty dedykowane), zmiany poziomu jasności, sterowanie barwami itd. słowem sceny świetlne. Potrzebne są Ci wówczas urządzenia zarówno po stronie Loxone, jak i po stronie producenta oświetlenia. Mogą to być: lampy, szynoprzewody, ściemniacze, zasilacze, a po stronie Loxone rozszerzenia DALI lub/i DMX;
  • przekaźniki– każda „zwykła” lampa, by była sterowana przez system taki jak Loxone, musi być podpięta przez przekaźnik. To taki włącznik, tylko znajduje się w rozdzielnicy. Przekaźniki są dostępne w różnych modułach. Im więcej przekaźników, tym więcej modułów, tym większa rozdzielnia i więcej pracy przy „sznurowaniu”. A to oznacza większe koszty części systemu ukryte w rozdzielnicy. Możesz orientacyjnie przyjąć, że przyłączenie lampy do Loxone to minimum 150 PLN do ceny tej lampy. Gdy instalujesz urządzenia dedykowane, to pierwsze 50 nie generuje żadnego dodatkowego kosztu, bo moduł do ich obsługi jest wbudowany w jednostkę centralną. Zwiększenie tej ilości o kolejne 100, daje koszt jednostkowy poniżej 10 PLN za sztukę;
  • okablowanie– przy lampach dedykowanych nie rozprowadzasz okablowania w tzw. gwiazdę. Czy to znacząca redukcja? Zdecydowanie. Przy trzech lampach znajdujących się w jednym pomieszczeniu w odległości 5, 6 i 7 m od rozdzielnicy mamy odpowiednio 25 lub 10m przewodu. Dodatkową oszczędność zobaczysz na etapie „sznurowania” rozdzielnicy i na rozprowadzeniu przewodów do włączników czy czujników ruchu.

 

Podsumowanie

Im więcej oczekujesz od oświetlenia, tym dokładniej należałoby rozważyć produkty Loxone i Wever & Ducré.

Używając produktów dedykowanych unikniesz wielu niespodziewanych wydatków, o których możesz nie wiedzieć na etapie poszukiwania oświetlenia. Dodatkowo dostaniesz produkty premium, które posiadają olbrzymie możliwości tworzenia scen świetlnych.

Główną różnicą w funkcjonalności między Loxone a Wever & Ducré jest zastosowane źródło światła. W przypadku Loxone możliwe jest rozporządzanie pełną paletą barw. Wever & Ducré postawił na budowanie atmosfery przy użyciu zmiennej temperatury barwy białej, dzięki czemu można uzyskać, np.: atmosferę palących się świec.

Zapytaj mnie o smart home i ofertę oświetlenia

Jeżeli chcesz otrzymać ode mnie ofertę na oświetlenie Wever & Ducré lub Loxone zapraszam do kontaktu. Napisz do mnie maila lub zadzwoń i opowiedz mi o swoim domu. Możemy się także spotkać na Twojej budowie.

REZOLUTNE DOMY – Robert Taraszkiewicz

Instalator smart home LOXONE, elektryk

Skorzystaj z zakładki KONTAKT i wypełnij formularz kontaktowy. 

Scroll to Top