Czyli jak inteligentny dom może automatycznie zarządzać energią.
Co tu dużo mówić, energia jest droga i tańsza nie będzie. Wpływa na to i sytuacja geopolityczna, i uregulowania, które mają powstrzymać zmiany klimatu.
Nie mamy większego wpływu na regulację cen prądu, musimy więc nauczyć się zarządzać jej zużyciem. Niby proste, ale kto ma na to czas?
A jeżeli powiem Ci, że jako instalator automatyki budynkowej firmy Loxone, mam gotowe rozwiązanie, które może zarządzać zużyciem energii w pełni automatycznie? Bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu, czy przedsiębiorcą, Loxone może Ci przynieść duże oszczędności.

1. Analiza zużycia energii przez smart home
Po pierwsze, Loxone pozwoli Ci przeanalizować Twój obecny stan i ustalić ile, kiedy i na co energii potrzebujesz oraz ile i kiedy jej produkujesz. Wykorzysta do tego przeróżne rodzaje liczników, od wirtualnych mierzących stałe zużycie na dwukierunkowych kończąc. Wszystko możesz na bieżąco podejrzeć w aplikacji.
2. Zwiększona autokonsumpcja wyprodukowanej energii
Po drugie, znając te dane można rozpocząć zarządzanie. Jak to wygląda? Powiedzmy, że mamy słoneczny dzień, a w Twojej firmie, czy domu jest instalacja PV. Produkujesz darmową energię, ale dane mówią o tym, że autokonsumpcja to raptem kilkanaście procent, resztę oddajesz za bezcen do sieci. Co da Ci zainstalowanie systemu Loxone? System przeanalizuje możliwości „zmagazynowania” energii. Jak? Sprawdzi, czy można podgrzać wodę w bojlerze, naładować samochód, uruchomić klimatyzację, by zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach itd. Możliwości jest mnóstwo i zależą tylko od Ciebie.
Ustalone zostaną zarówno priorytety, jak i poziom produkcji, przy którym dany odbiornik ma się uruchomić.
3. Koniec z przekraczaniem mocy przyłączeniowej
Po trzecie, Loxone umożliwia także ograniczenie poboru energii z sieci. To obecnie problem firm, ale wcześniej, czy później dotknie też gospodarstw domowych. Z jednej strony, gotowość do dostarczenia dużej mocy to stały spory koszt na rachunku. Z drugiej, za przekroczenie mocy płaci się kary. Loxone daje wymierne oszczędności przez uniemożliwienie wystąpienia przekroczenia. Dzięki temu można obniżyć w umowie z zakładem energetycznym moc przyłączeniową i być spokojnym o to, że nie przyjdzie nam płacić ekstra za złamanie warunków umowy.
4. Jak smart home korzysta z taryf dynamicznych
Po czwarte, Loxone jest w pełni gotowy do zarządzania taryfami dynamicznymi. Przedsiębiorcy mogą z nich korzystać od kilku lat, prywatni odbiorcy będą mieli taką możliwość od końca sierpnia 2024r. System stale analizuje cenę SPOT na rynku energii i na podstawie tych danych określa, kiedy energia jest tania, a kiedy droga. Dalej działa podobnie, jak w poprzednich dwóch akapitach. Gdy energia jest tania, sprawdza, gdzie może ją wykorzystać „na zapas”, a gdy jest droga, sprawdza, gdzie można jej w danym momencie zużyć mniej.
Czy warto zainwestować w zarządzanie energią przez inteligentną instalację elektryczną?
Jestem przekonany, że zmiana w podejściu do produkcji i zużycia energii jest tylko kwestią czasu. Skończy się eldorado przewymiarowanych instalacji fotowoltaicznych. Będziemy za to dążyć do sensownej autokonsumpcji. Przyszłość bez wątpienia należy do zarządzania energią. I akurat Loxone gotowe rozwiązania w tym kierunku oferuje już teraz.
REZOLUTNE DOMY – Robert Taraszkiewicz
instalator smart home LOXONE, elektryk
- +48 508 233 301
- kontakt@rezolutnedomy.pl
- Warszawa i Szczecin
Skorzystaj z zakładki KONTAKT i wypełnij formularz kontaktowy.